Z zdravo prehrano do zdrave kože

Prehrana | 19. 12. 2020

Zdrava in sijoča koža ni samo lepotni ideal, temveč veliko pove o splošnem zdravstvenem stanju. Gube, akne in druge težave s kožo so navadno odsev slabega notranjega zdravja. Na koži se tako odražajo mineralno neravnovesje, izpostavljenost oksidativnemu stresu, vnetni procesi, pomanjkljivo pitje vode, itd. Naravno rešitev za sijočo kožo predstavljajo antioksidanti, minerali in vitamini ter bazična nega kože.

mineral kompleKakšno prehrano potrebuje koža?

Skrivnost sijoče, gladke in napete kože leži v uživanju bazične prehrane, bogate predvsem s sadjem in zelenjavo. Sveže sadje in zelenjava telesu prinašata pomembne vitamine, elemente v sledeh in antioksidante, ki izboljšajo strukturo kože, jo poenotijo in varujejo pred nastankom gub. Poleg uravnotežene prehrane potrebuje koža zadostno količino negazirane vode – vsaj dva litra dnevno. Voda je nedvomno najpomembnejša snov v telesu, saj je medij, v katerem potekajo kemične reakcije in presnovni procesi, hkrati pa deluje očiščujoče na telo in s tem pomaga koži, da skozi pore odplakne škodljive snovi.

Obolenja kože

Koža je naš drugi največji organ (približno 2 m2 površine, črevesje 400 m2) in prva obrambna linija telesa pred zunanjimi vplivi in mikroorganizmi. Izpostavljena je UV-žarkom, mrazu, udarcem, suhemu zraku, čistilom, vodi, bakterijam in še bi lahko naštevali. Poleg tega je razstrupljevalni organ, saj se s potom preko nje izločajo strupi iz notranjosti telesa. Na koži se torej v veliki meri zrcali stanje notranjosti telesa.

Telo izloča strupe skozi kožo, ko so drugi razstrupljevalni organi (jetra, črevesje) preobremenjeni. Dokler strupov ni preveč, je tak način razstrupljanja normalen in neopazen. Ko pa se število strupov poveča, začne koža srbeti, postane tudi suha in razdražena. Pojavijo se mehurčki ali celo odprte rane, iz katerih stalno solzi.

V kolikor je v notranjosti telesa (navadno črevesju) prišlo do resnih vnetij, zakisanosti ali drugih zdravstvenih problemov (npr. glivice, paraziti, alergije) se to na koži pokaže v obliki abscesov, pustul, ekcemov, nevrodermitisa ali luskavice.  Celo novorojenčki se čedalje pogosteje rojevajo z obolelo kožo, kar govori o tem, da se porušena črevesna flora deduje, izpostavljenost škodljivim snovem pa prizadene tudi plod.

Le malokdo ve, da je koža neposredno povezana s sluznicami (pljuča, grlo, usta, črevesje). Kemične substance, ki jih s kozmetiko nanašamo na kožo, slej ko prej zaidejo tudi do sluznic in zmotijo njihovo delovanje. Posledica porušenega ravnotežja so dermatitis, luskavica in ekcemi.

Na koži se odraža celo psihološko stanje. Pri marsikom je mogoče že s pogledom na kožo opaziti, da trpi zaradi stresa, depresij ali drugih močnih psihičnih pritiskov.

Minerali za zdravo kožo

Minerali so nujno potrebni za zdravje kože. Najbolj nepogrešljivi so silicij, cink in žveplo. Predstavljajo osnovo za normalno delovanje in mladosten videz kože. Kumare predstavljajo dober vir silicija, poleg tega pa so še bogate z vodo. Silicij pomaga pri izgradnji vezivnega tkiva in s tem pripomore k elastičnosti kože. V primeru pomanjkanja se pojavijo gube in starostni pigmentni madeži.

Redkve, redkvice in zeljnata zelenjava vsebujejo veliko žveplovih spojin, kot sta aminokislini cistein in metionin. Žveplo je poznano po svojih razstrupljevalnih lastnostih. Podpira delovanje organov za izločanje in s tem razbremenjuje telo. Z žveplom bogata zelenjava spodbuja razgradnjo strupov v jetrih in povečuje nastajanje žolča. Naravno organsko žveplo lahko dobimo tudi v obliki prehranskega dopolnila MSM.

V redkvici in redkvi se poleg žvepla skriva veliko cinka, vitamina C, fosforja in vitaminov skupine B, ki so prav tako pomembni za zdravje kože. Cink uravnava nivo maščobe v koži in nadzoruje androgene hormonske procese, ki povzročajo akne. Prav tako je pomemben za nastajanje kolagena – beljakovine, ki predstavlja osnovo vezivnega kožnega tkiva.

Antioksidanti za gladko kožo

Da bi preprečili predčasno staranje, moramo redno uživati z antioksidanti bogata živila. Ta namreč varujejo pred prostimi radikali, ki so posledica oksidativnega stresa. Preveliko število prostih radikalov povzroči gube in druge nepravilnosti na koži.

Kaj povzroči presežek prostih radikalov? Najpomembnejša dejavnika sta nezdrava prehrana in neaktiven življenjski slog (uživanje hrane s številnimi umetnimi dodatki, kajenje, uživanje alkohola, izpostavljanje močnemu soncu …). Med najmočnejše antioksidante za zdravje kože prištevamo vitamin C, vitamin E in koencim Q10.

Jajca iz ekološke pridelave so dober vir vitaminov z antioksidativnim delovanjem (vitamin A, vitamin E in vitamini skupine B), poleg tega pa vsebujejo številne aminokisline, cink in selen. Biotin je eden izmed vitaminov iz skupine B, ki podpira zdravje kože, selen pa skrbi za mehkobo kože in jo varuje pred sončnimi opeklinami.

Indijska začimba kurkuma je dobro poznana po pozitivnih učinkih na kožo in preostale dele telesa. Antioksidativne snovi, ki se nahajajo v kurkumi, se imenujejo kurkuminoidi. Znanstveniki so prišli do odkritja, da so kurkuminoidi kar 5 do 8-krat močnejši od vitamina E in drugih antioksidantov! Kurkumo lahko uporabljamo tudi zunanje (v obliki maske), saj čisti in gladi kožo. Na koži ohranja zdravo mikrofloro, ki je predpogoj za obrambo pred mikrobi.

Na seznam živil, ki se priporočajo za zdravje kože, vsekakor velja uvrstiti špinačo. Bogata je z vodo, vitaminom C, magnezijem, folati in klorofilom, ki spodbujajo razstrupljanje in s tem razbremenjujejo kožo. V špinači se prav tako nahajajo antioksidativni karotenoidi (predvsem lutein in zeaksantin) ter naravni koencim Q10. Slednjega najdemo tudi v oreščkih, čebuli in rastlinskih oljih (npr. sezamovem olju). Koencim Q10 je tako kot drugi antioksidanti občutljiv na segrevanje, zato bo najbolje, da živila uživamo surova ali le malce podušena.

Visokokakovostna kozmetika za mladostno kožo

Seveda za kožo ne skrbimo le od znotraj, temveč tudi od zunaj. Če želimo, da bo koža sijoča, zdrava in razstrupljena, moramo izbrati visokokakovostno bazično kozmetiko (s pH višjim od 7), ki uravnava pH kože in ji pomaga izločiti presežek kislin. Prav tako je pomembno, da je kozmetika izdelana na osnovi naravnih sestavin iz ekološke pridelave. Le tako bo pomagala koži pri razstrupljanju in je ne bo obremenjevala z dodatnimi kemikalijami. Potrebno se je zavedati, da je bazična kozmetika nepogrešljiv del vsakodnevne nege kože, ne more pa odstraniti trdovratnejših kožnih težav (aken, dermatitisa …), ki izvirajo iz težjih zdravstvenih težav, navadno iz porušenega ravnovesja v črevesju, ki se manifestira v obliki vnetja ali glivične infekcije. V tem primeru se najprej lotimo sanacije stanja v črevesju s pomočjo probiotika.

Bazična nega kože

Bazična nega kože obsega širok spekter izdelkov, ki so primerni za vse tipe kože. Kožo obraza najprej očistimo s čistilno peno, nato pa nanjo nanesemo dnevno ali nočno kremo. Za sivo in uvelo kožo se priporoča hranljiva krema, ki vsebuje vitamine, minerale in zdravilne rastlinske izvlečke, ki poživijo utrujeno kožo.

Za nego telesa se uporabljajo bazični gel za tuširanje, bazični šampon za lase in seveda po koncu tuširanja še bazični losjon, ki koži povrne izgubljeno vlago.

Potenje

Potenje je neizogiben in življenjsko pomemben proces na koži, ki pa ima lahko neprijetne posledice – vonj po znoju. Poznamo dve vrsti potenja – »dobro« in »slabo«. Dobro potenje je povezano z izločanjem znoja ob telesnem naporu, slabo potenje pa se pojavi ob razstrupljanju telesa ali ob izpostavljenosti stresu.

Pot, ki se izloča pri slabem potenju je izrazito bolj smrdeč. V pomoč nam bo bazični deodorant brez vsebnosti aluminija, ki nevtralizira vonj kislih presnovkov. Če imamo resnejše težave z močnim potenjem ali slabim telesnim vonjem, je priporočljivo, da nosimo oblačila iz naravnih materialov, nadzorujemo svojo telesno težo in se izogibamo uživanju mesa, česna, čebule, alkohola ter kajenju. Enkrat tedensko si pazduhe zdrgnemo s pilingom, saj bomo tako odstranili odmrlo kožo in bakterije, ki povzročajo neprijeten vonj znoja. Pomagajo tudi savnanje, šport, klistriranje in bazične kopeli.

Bazične kopeli

Bazične kopeli uravnavajo kislinsko-bazično ravnovesje na koži, nevtralizirajo kisline, ki se izločajo skozi kožo in istočasno spodbujajo naravno delovanje kože. Če je bazični kopeli dodan prah žlahtnih kamnov, nam ta lahko služi za temeljit piling kože, ki bo spodbudil njeno regeneracijo.

ŠE VEČ KORISTNIH NASVETOV

Nazaj na seznam člankov
  • Tanki lasje
    Bolezni / 19. 07. 2021

    Ena izmed posledic pomanjkanja hranil so tudi tanki lasje. S stanjem naših las se lahko sprijaznimo, ali pa se odločimo za spremembo pri prehranjevanju, kar je dolgoročno bolj pametno. Rešitev je zelo preprosta: ugotoviti moramo, katerih hranilnih snovi nam primanjkujejo in jih začeti uživati v večjih količinah. Vzroki za tanke lase pa so tudi še drugi (npr. ščitnica, kemikalije).

    PREBERITE VEČ
  • Silicij, mineral lepote
    Prehrana / 26. 06. 2018

    Silicij zavira napredovanje kroničnih vnetnih bolezni, kakršne so dermatitis, luskavic in revmatoidni artritis. Preprečuje aterosklerozo, sladkorno bolezen, alopecijo in osteoporozo, saj poveča vsrkanje kalcija. Skrbi za trdnost, prožnost in gibljivost telesnih tkiv ter zavira staranje. Ime »mineral lepote« si je prislužil s pozitivnim učinkovanjem na zdravje las, kože in nohtov. V telo ga moramo vnesti s hrano, kar je težko, saj sodobna živila vsebujejo le malo silicija.

    PREBERITE VEČ

E-REVIJA AVITA

Brezplačni nasveti, dvakrat mesečno, o zdravem načinu življenja in akcijskih ponudbah.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.