Znanstveniki se strinjajo, da je poljub veliko več, kot le tesen stik dveh parov ustnic. Ne morejo pa se zediniti, ali se poljubljanja naučimo, ali pa se znamo poljubljati nagonsko. V podporo teoriji, da se poljubljanja naučimo, gre dejstvo, da se ne poljubljajo vsi ljudje. Približno 10 % ljudi se ne poljublja in poljubljanja sploh ne pogrešajo. Poljubljanje naj bi izviralo iz časov, ko so starši otroke hranili tako, da so najprej sami prežvečili hrano, nato pa z usti nahranili svoje potomce. Kaj pa je namen poljubljanja danes?
Ženskam se zdi poljubljanje nujno. Ženske se niti v sanjah ne bi spustile v globljo zvezo z moškim, ki ga ne bi prej poljubile. Tudi pred, med in po spolnem odnosu se jim zdi poljubljanje nujno. S poljubljanjem zvezo ohranjajo in neprestano preverjajo, v kakšnem stanju je.
Za razliko od žensk se moškim poljubljanje ne zdi nujno potrebno. Čeprav je slab prvi poljub lahko vzrok za konec zveze pri obeh spolih, je za moške poljub veliko manj pomemben, kot za ženske.
Po najbolj sprejeti teoriji se ljudje poljubljamo zato, da izvohamo primernega partnerja. Z ovohavanjem partnerja nezavedno izvemo, kakšen je njegov genetski material in, ali je gensko kompatibilen z nami. Cilj evolucije je, da potomce ustvarimo s partnerjem, ki ima drugačne, vendar kombatibilne gene, zaradi česar bodo naši potomci vnesli zdravo raznolikost znotraj posamezne vrste. Ko so naši obrazi tesno skupaj, lahko naši feromoni spregovorijo in izmenjajo biološke informacije o tem, ali bo zveza uspešna in nagrajena s potomci. V moški slini so tudi majhne količine testosterona, ki spodbudi libido pri obeh spolih, pri ženskah pa povzroči občutek sproščenosti in sreče.
Poljubljanje zvezo tudi pomaga obdržati, saj zniža stresni hormon kortizol. V vsaki zvezi je frekvenca poljubljanja pokazatelj njene trdnosti. Kadar postane poljubljanje prej izjema kot pravilo, ali pa ga sploh ni več, obstaja velika možnost, da je zveza zabredla v hude težave.
Zato se poljubljajte čim pogosteje, saj je tudi zdravo!