Nega telesa s parafini

Znanje | 04. 12. 2017

Nega koža obsega veliko več kot le uporabo kakovostne kozmetike. Sem spadajo tudi zadostna količina spanja, doživljanje lepega, uživanje, izogibanje škodljivim vplivom, skrbno prehranjevanje, dovolj gibanja, varovanje samega sebe … Tako so na primer savne, uživanje v kopeli, dnevna nega kože in opazovanje v ogledalu sestavni deli nege.

Nežna in nedražljiva nega kože je eden pomembnejših dejavnikov nege. Koža ni le zunanji ovoj telesa in zunanji pokazatelj bolj ali manj dobrega videza, temveč je zrcalna slika nas samih. Poleg glavnih nalog, ki jih koža opravlja (uravnavanje toplote in razstrupljanje s potenjem), je tudi zrcalna slika naše duše. Gre za dobro počutje “v lastni koži”, zato jo moramo skrbno negovati.

Koža je zelo pomemben organ zaznavanja. Ne da bi gledali ali vonjali, lahko z njo zaznavamo stvari, ljudi, celo simpatijo ali antipatijo. Poleg tega zaznavamo tudi nežnost, toploto, mraz in dotike. S kožo se dotikamo, čutimo, občutimo, ljubimo.

Za dobre terapevte je koža zelo pomemben organ in mnoge terapije so usmerjene v aktiviranje tako imenovanih območij kožnih segmentov. To so določena območja kože, ki so povezana s posameznim organom. Z drugimi besedami, ta območja kože niso le neposredno povezana z možgani (občutenje bolečine), temveč tudi z ustreznimi organi. Za nazornejšo predstavitev vzemimo žensko, ki trpi zaradi menstruacijskih krčev. Vsaka ženska ve, da ji bo odleglo, če si bo na trebuh položila termofor, saj se bodo krči umirili, obenem pa se bo po njenem telesu razširil prijeten občutek toplote. Čeprav se toplota iz termofora ne more prebiti skozi kožno maščevje, saj se zadrži le nekaj milimetrov pod kožo, pa je razlaga, zakaj ženski v tem primeru odleže, zelo preprosta. Toplota iz termofora se prek živčnih celic v koži prenese v obliki živčnega impulza, ta pa prek vegetativnega živčnega sistema prispe do ustreznega organa, deluje na njegovo mišičevje in spodbudi njegovo prekrvavitev, zaradi česar se krči ne pojavljajo več. Od tod tudi občutek toplote. Seveda je treba topel obkladek položiti na pravo mesto.

Mnoge terapije uporabljajo povezave med kožnimi refleksnimi conami in območji organov (terapevtska vtiranja, bandaže z mazili, kopelne terapije, Kneippova polivanja, masiranja, limfne drenaže, nevralne terapije, akupunkture …). Medsebojni učinki ne nastanejo le zaradi terapevtskih impulzov, temveč tudi v vsakdanjem življenju. Tako najdemo vidne povezave med obolelimi organi in ustrezno obremenjenimi kožnimi conami. Samo z opazovanjem kožnih refleksnih con lahko pridemo do ugotovitev o obreme-nitvi organov, saj so na teh mestih vidne kožne spremembe. To je znano vsaki dobro izobra-ženi kozmetičarki. Koža je torej eden najbolj občutljivih sistemov našega organizma, zato je pomembno, da jo negujemo z nealergijskimi sredstvi.

Tu se pojavi težava s parafini. Parafini so voski, ki nastanejo kot stranski proizvod pri izdelavi bencina iz surove nafte. Če jih ne bi odstranili, bi zamašili cevi za dovod bencina v naših avtomobilih. Ker proizvajamo velike količine bencina, v naftni industriji nastaja ogromno odpadnega parafina.

Ti parafini so reakcijsko izjemno nedejavna surovina. To pomeni, da se ne spojijo z odpadnimi snovmi iz okolja, bakterijami in podobnimi nečistočami, kar je mogoče izkoristiti v pozitivnem smislu. Parafine je mogoče prečistiti do 99-odstotne stopnje čistosti, tako da jih lahko uporabljamo v kirurgiji, kjer jih dajejo na odprte rane, vendar pri tem ne pride do okužbe. Težava s parafini pri vsakodnevni negi pa je, da delujejo kot plastična vrečka, ki jo v obliki voščenega sloja namažemo na kožo.
Pri tem pride do zastojev v podkožnem tkivu in normalna pozitivna verižna reakcija v refleksnih kožnih conah se spremeni v negativno. Če parafine uporabljamo le občasno, ne puščajo posledic. Toda pogosta uporaba krem, losjonov za nego telesa in mil, ki vsebu-jejo parafin, ima v terapevtskem pomenu pomembno vlogo, saj parafin prikriva individualne vzroke kroničnih obremenitev in zmanjšuje vitalno energijo. Nega kože brez parafinov je zato pomemben terapevtski element.

 

Naslednja razpredelnica prikazuje parafine in njihove derivate, ki so v negovalnih preparatih
▪ Parafin

Sestavine na parafinski podlagi Sinonimi za parafinske derivate
parafinski vosek angl. paraffin wax
trdi parafin
paraffinum durim
paraffinum solidum DAB 8
parafinsko olje angl. paraffin oil
mineralno olje angl. mineral oil
paraffinum perliquidum
paraffinum subliqudium
paraffinum liquidum

▪ Parafinski derivati

Sestavine na parafinski podlagi Sinonimi za parafinske derivate
vazelin petrulatum ali petroleum jelly
beli vazelin DAB 8
vazelinsko olje
eucerin mešanica iz 5% voska in paraf. olja (npr. v kremi Nivea)
eucerinum anhydricum
lanolin (mešanica iz 65 % voska, 15 % parafinskega olja in 20 % vode, adeps lanae cum aqua ali adeps lanae hydrosum)
lanolin oil olje iz voska
talglicerid, hidriran angl. hydrogenated tallow glyceride
mikrokristalinski vosek angl. mycrocrystalline wax
mikrovosek angl. mycro wax
ozokerit zemeljski vosek, mikrovosek
ceresin mikrovosek, mikroparafin

▪ Alkani (nasičeni ogljikovodiki)

Sestavine na parafinski podlagi Sinonimi za parafinske derivate
nasičeni z dolgo molekularno verigo
eutanol eutanol E, nasičeni maščobni alkohol
hidrogenirane maščobe
hidrirane maščobe
nevtralno olje myrtol 318, migyol = triglyceride z nasičenimi maščobnimi kislinami C 8–12
squalen = perhydrosqalen nasičeni ogljikovodiki, pridobljeni s hidriranjem iz squalena, kot nadomestek rastlinskega olja

Previdnost pri čebeljem vosku: pogosto je ponarejen ali pomešan s carnauba voskom, mikrovoskom, parafinom, lojem, smolami in maščobnimi kislinami.

Zakaj ima nega kože in las odločilen vpliv na uspeh bioenergijske terapije?

Vemo, da je koža visoko občutljivo čutilo, ki v organizmu opravlja pomembne reakcijske, regulacijske in kompenzacijske naloge. Način njenega negovanja ima odločilen vpliv na učinkovitost delovanja. Koža ima številne živčne celice in povezave z vsemi odzivnimi organi, s katerimi je v vzajemnem odnosu. Zato deluje pravilna nega kože pri ljudeh z normalno, zdravo kožo stimulativno na funkcije notranjih organov, mišic, živčevja, vezivnega tkiva … Sicer pa to ni le enosmerna pot, saj tudi organi v povratni zvezi učinkujejo na kožne predele. Napačna nega kože z učinkovinami, ki povzročajo alergije, tako ne vpliva negativno zgolj na kožo, temveč lahko občutno moti tudi delovanje notranjih organov. Nasprotno pa je mogoče zaznati pogosta draženja organov kot reakcijo in spremembo v segmentalni sliki kože. Optimalna nega kože je po eni strani pomembna za njeno varovanje, imeti pa bi morala tudi stabilizirajoči vidik. Predvsem koži ne smemo škoditi ali celo povečati že pojavljajočega draženja.

Koža je kot organ razstrupljanja pomemben sestavni del celotnega sistema za razstrupljanje in izločanje iz telesa. Tako kot drugi organi razstrupljanja in izločanja mora izločati strupene snovi ne glede na to, ali te snovi nastajajo v telesu (med procesi presnove) ali pa vplivajo na telo od zunaj kot zunanji strupi. Notranji in zunanji strupi ustvarjajo toksične obremenitve telesa. Strupi se morajo izločiti s sistemi za izločanje, tudi skozi kožo, sicer se odložijo v medceličnih prostorih. Organi izločanja se lahko medsebojno podpirajo. Njihovo sodelovanje omogoča, da eden od organov deluje kot nadomestilo za drugi obremenjeni organ izločanja. Zato ima koža pomembno vlogo, saj mora, če tega ne zmorejo jetra in ledvice, izločiti strupe, ko pride do njihovega večjega dotoka. Mnoge domnevne kožne bolezni imajo tukaj svoj izvor, saj gre za legitimne izločevalne procese, vendar jih kot take pogosto ne prepoznamo.

Ob tem je koža zaradi vse večjega okoljskega onesnaževanja, UV-žarkov, uporabe agresivnih čistilnih in higienskih sredstev vsak dan zelo obremenjena. Ker škodljive snovi iz okolja napadajo njeno zaščitno plast, je tem obremenitvam izpostavljena brez vsakršne zaščite. Zaradi sredstev za nego kože in las se pogosto pojavljajo tudi alergijske reakcije. Potrošniki večinoma sploh ne vedo, da je vsakodnevna nega kože in las zanje obremenjujoča, saj se ne pokažejo povsem jasni simptomi (prikrite, “maskirane” alergije).

Pravilna nega kože – pomemben dejavnik za ozdravitev in ohranjanje zdravja

Sredstva za nego kože naj bodo dejansko namenjena njeni negi. Pri izbiri sredstev moramo biti zelo pozorni, saj je na trgu mnogo izdelkov, ki zaradi določenih snovi v njihovih podlagah, učinkovinah ali dodatkih koži zelo škodujejo.

Snovi, ki jih vsebujejo sredstva za nego kože, so praviloma sestavljene iz:

1. podlage za mazilo,
2. najrazličnejših učinkovin, ki se od izdelka do izdelka (dnevne in nočne kreme, kreme proti gubam …) in od znamke do znamke razlikujejo in jih proizvajalci v svojih reklamah še posebej poudarjajo,
3. drugih dodatkov (sredstva za konzerviranje, penjenje in nabrekanje, barvila in parfumi).

ŠE VEČ KORISTNIH NASVETOV

Nazaj na seznam člankov
  • Odpravljanje kožnih težav z bioresonanco
    Odgovori strokovnjakov / 22. 01. 2018

    Koža je organ, ki nas varuje pred škodljivimi vplivi okolja, pomaga pri regulaciji telesne temperature in hidracije. Koža je tudi sredstvo sporazumevanja (čutilo), zaznavanja (dotikanje) in organ za tvorbo vitamina D. Kako v svoji zdravilski ordinaciji, s pomočjo bioresonančne terapije zdravi kožne težave, nam bo predstavila Nataša Herlič Švagerl.

    PREBERITE VEČ
  • Adijo, suha koža!
    Bolezni / 04. 12. 2017

    Z levo roko se je dotaknil njene rame in pobožal žametno kožo okrog vratu. »Kako mehka je koža na njegovi roki,« je pomislila. Prsti so se nekaj sekund igrali z njenimi lasmi, nato pa počasi zdrseli po hrbtenici in se ustavili tik nad ...

    PREBERITE VEČ

E-REVIJA AVITA

Brezplačni nasveti, dvakrat mesečno, o zdravem načinu življenja in akcijskih ponudbah.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.