Krom tvori skupaj z vitaminom B3 in dvema aminokislinama biološki kompleks GTF (glukozni tolerančni faktor). GTF skupaj z inzulinom pospeši prehod sladkorja v celice, zato ga manj pristane v jetrih, kjer bi se pretvoril v glikogen in trigliceride in kot tak kopičil v maščobnih oblogah. Če so celice možganov preskrbljene s hrano (sladkorjem), se počutimo siti in nimamo pretirane želje po sladkarijah in drugih vmesnih obrokih. Na ta način krom ugodno vpliva na telesno težo, krvni tlak, holesterol in sladkor v krvi.
Priporočen dnevni odmerek kroma znaša okoli 30 – 100 mcg na dan, vendar telo absorbira zgolj 0,5 – 3% iz živil in 5% kroma iz prehranskih dopolnil. Absorpcijo spodbuja vitamin C, zavirajo pa jo rastlinski fitati.
Simptomi pomanjkanja
Do pomanjkanja kroma prihaja pri doječih ženskah, starostnikih, športnikih in ljudeh, ki uživajo siromašno in zelo predelano hrano. S predelavo namreč količina kroma v živilu strmo pada. Poleg neobčutljivosti celic na inzulin se v primeru pomanjkanja pojavi tudi tesnobnost, slaba presnova aminokislin in visoka raven holesterola. Približno 9 od 10 ljudi s prehrano ne zaužije zadostne količine kroma. Še posebej izpostavljeni so starejši ljudje in ljudje, ki zaužijejo veliko sladkorja. Pomanjkanje kroma vodi v nepravilnosti z glukozno intoleranco in povečano verjetnost za nastanek sladkorne bolezni. Močno se poveča tudi verjetnost za nastanek ateroskleroze. Simptomi pomanjkanja kroma so: vrtoglavica, spremembe na koži, razdraženost, žeja, zaspanost, povišane maščobe v krvi in neobvladljiva želja po sladkem.
Simptomi presežka
Trivalentni krom, ki se nahaja v živilih, nima znanih škodljivih učinkov na telo. Do zastrupitve lahko pride s šestvalentnim kromom, ki se uporablja v industriji in je povzročitelj rakavih obolenj.
Najboljši viri
Najboljše vire kroma predstavljajo pivski kvas, črni poper, grah, slive, arašidi, črni čaj, gobe, polnozrnati izdelki iz ekološke pridelave, morski sadeži, pšenični kalčki, ostrige, jetra, piščanec, govedina, krompir, jabolka, banane, špinača, maslo in timijan. Predelava hrane močno zmanjšuje prisotnost kroma, zato je zahodna prehrana običajno revna s kromom in ga je zato potrebno dodajati v obliki prehranskih dopolnil. Vsebnost kroma v živilih zmanjšujejo tudi pesticidi in kemijski dodatki.