Naravni bioritem in hormon kortizol
Naše telo se ravna po naravne bioritmu, ki ga uravnavata sončna svetloba in sproščanje hormonov. Takoj, ko se prebudimo, se v našem telesu dvigne nivo hormona kortizola. Ta hormon nastaja v nadledvični žlezi. Pogosto ga imenujemo »stresni hormon«, saj se v velikih količinah sprošča ob stresnih situacijah. Takrat poskuša zvišati raven sladkorja v krvi (in s tem energije), zvišati krvni tlak ter telo obvarovati pred negativnimi posledicami stresa. Pripomore tudi k nevtraliziranju vnetij in uravnavanju imunskega sistema. Ko se zjutraj zbudimo, nam kortizol pomaga pregnati zaspanost, saj deluje kot naravna budilka.
Kavo pijte eno uro po vstajanju iz postelje
Pitje kave v času, ko je raven kortizola naravno najbolj visoka, lahko povzroči dve težavi. Kofein v kavi prične motiti proizvodnjo kortizola v telesu, zato se sčasoma prične proizvajati vse manj kortizola. Počutimo se zaspane, saj se telo zanaša na kofein namesto na kortizol. Pitje kave zgodaj zjutraj (ob visokem nivoju kortizola) pa lahko privede tudi do tolerance telesa do kofeina. Kot bi jemali zdravilo v času, ko ga ne potrebujemo! Posledično moramo za enak učinek budnosti in osredotočenosti zaužiti več kofeina. Znanstveniki priporočajo, da prvo jutranjo kavico spijemo eno uro po vstajanju iz postelje, pred tem pa si privoščimo obilen in zdrav zajtrk.
Pitje kave je najbolj priporočljivo, ko je nivo kortizola nizek
Pri povprečnem človeku doseže izločanje kortizola najvišjo raven med 8. in 9. uro, 12. in 13. uro ter 17. in 18. uro. Kavo je torej najbolj priporočljivo spiti okoli 10. ali 11. ure, popoldne pa med 14. in 17. uro. Pitje kave po 18. uri ni priporočljivo, saj razpolovni čas kofeina (čas, v katerem se njegova koncentracija zmanjša za polovico) znaša okoli 6 ur, da učinek kofeina popolnoma popusti pa kar 10 – 12 ur.