V Edinburgu na Škotskem sta dolga leta vodila kitajsko restavracijo, dokler ni mojster Chan pri petdesetih dobil dovoljenje svojega učitelja, da se lahko začne tudi poklicno ukvarjati s feng shuijem. Priznal nam je, da se je ob tej priliki prvič resno sprl z ženo, ki se je zgozila ob misli, da bosta restavracijo prodala in začela znova. Zvedeli smo, da za svojega moža še vedno pripravlja posebno hrano, ker se po nekaj dneh »zahodnjaške« hrane ne počuti več dobro.
Vsak udeleženec tabora je morali izdelati svoj horoskope in ga oddati mojstru. Glede na naše podporne elemente je namreč želel določil jedilnik. Ugotovil je, da največ udeležencev tega tabora potrebuje elementa zemljo in kovino, zato je temu ustrezno izbral jedi. Na žalost se ne spomnim več povsem natančno, kakšen jedilnik je mojster sestavil; spomnil se le, da smo jedli juho z zelenjavo, bila je riba in piščanec z različnimi dodatki kot ingver in čili, zelenjava (jaz sem jo smela blanširati pod budnim očesom mojstra) in seveda riž. Na koncu pa še sladico, ki smo jo flambirali.
Kitajci med jedjo zelo malo pijejo, ker pijača redči prebavne sokove, povzroči napenjanje in občutek teže v trebuhu. Če je jedilnik sestavljen iz veliko jedi, postrežejo še čaj. Na srečo smo mojstra Chana kmalu zalotili s kozarcem piva v roki ter se odžejali po napornem delu v kuhinji.
Sistem
Vsako živilo je v sistemu prehranjevanja glede na pet elementov razporejeno k enemu od petih elementov (voda, les, ogenj, zemlja, kovina), glede na termične lastnosti pa še podrobneje opredeljeno kot hladno, osvežujoče, nevtralno, toplo in vroče. Živila razporedimo po petih elementih glede na okus, barvo in obliko. V knjigah različnih avtorjev boste lahko ugotovili, da se razporeditev živil razlikuje. Mojster Chan pravi, da je odločujoč okus, ki ga zaznajo naše brbončice. Razpredelnica naj vas torej samo opogumi, da boste sami poskušali in preizkušali. Pri termični razporeditvi živil pa ne upoštevamo njihove dejanske temperature (topla juha in mrzla solata), ampak njihovo delovanje na naše telo. Zelo yin živila delujejo na nas hladno (ananas, kumarice), malo manj yin osvežujoče (regrat, paprika, lubenica), na prehodu iz yina v yang pa so nevtralna živila. Yang živila nam dajejo toploto (zelje, češnje, rožmarin), zelo yang nas močno pogrejejo (ingver, česen, poper).
Vsi tisti, ki jih vedno zebe, ki imajo pogosto hladne roke in noge (tudi prepotene), bi morali uživati predvsem toplo in suho hrano. Sveža solata, sadje in vsi mlečni izdelki zelo ohladijo telo. Če telo ne zmore samo regulirati energijskih procesov, lahko pride do tvorbe in kopičenja sluzi v različnih organih. Tako se naše zdravstveno in energijsko stanje kljub »zdravemu« prehranjevanju poslabšujeta.
O primernosti uživanja energijsko hladne hrane bi morali premisliti vsi presnojedci. Problemi, kot so kronični prehladi in gripe, revma, impotenca in zmanjšani libido, težave z ledvicami in mehurjem, se pojavijo šele po nekaj letih strogega presnojedstva. Na začetku imajo presnojedci še dovolj predrojstnega qi-ja (to je omejena količina energije, ki jo prinesemo s sabo na svet in odloča o tem, kako dolgo bomo živeli – več je imamo, dlje bomo živeli), potem pa ga hitro porabljajo za prebavljanje surovega sadja in zelenjave, ne dovajajo pa primernega porojstnega qi-ja. Prepričana sem, da takšen tip prehranjevanja ni primeren za vsakogar. Presnojedci, ki jih rado zebe, naj bi pred vsakih obrokom zaužili vsaj skodelico tople juhe, da bi tako spodbudili energijo vranice, ki ne deluje več pravilno.
Ljudje s počasno in leno prebavo pa bi naj uživali živila iz elementa kovina, ki vodi energijo iz centra (mišljen je želodec in črevo po TKM) in jo sprosti. Za tiste, ki so nagnjeni k vročinskim valovom in se prekomerno potijo, pa so primerna osvežujoča in vlažna živila (glej razpredelnico).
Smernice
Če ne poznate vašega podpornega elementa glede na kitajski horoskop (in večina vas ne), potem pri kuhanju s petimi elementi upoštevajte naslednja osnovna pravila:
- Vedno upoštevamo letne čase in trenutno klimo. Pozimi kuhamo predvsem živila, ki nas grejejo (imajo malo vode), poleti pa živila, ki nas ohladijo (imajo dosti vode).
- Uporabljajmo predvsem živila, ki rastejo v naši okolici in sezonska živila, da bodo imela čim več encimov (»živa« živila).
- Živila čim manj termično obdelamo, razen pozimi, ko potrebujemo toplo hrano (yang).
- Na jedilniku naj bo največ nevtralnih živil. Zelo mrzle in zelo hladne jedi naj bi bile bolj izjema, ki jih ponudimo samo v izjemnih primerih (telo porabi preveč energije za uravnavanje temperature).
Če ste se v jeseni in zimi pred prehladom poskušali obraniti s pomarančnim ali limoninim sokom, pa ste kljub temu zboleli, je razlaga zelo preprosta: pomarančni in limonin sok sta zelo yin, zato vas tudi zelo ohladita. Nasvet: naslednjič si skuhajte ingverjev čaj.
Pomlad pripada elementu les, zato bi naj v tem letnem času uživali čim več kislih živil kot je kislo zelje, jabolka, različne kalčke, pomaranče, limone, mandarine, maline in jagode, ki smo jih zamrznili v jeseni, ananas, kivi, rabarbaro, pšenico, paradižnike (mezgo, ki smo jo skuhali v jeseni). Ker Kitajci poznajo pet letnih časov, se njihova pomlad konča že v začetku maja (letos 6.maja ob 6.44 uri). Kitajsko poletje bo trajalo do 8.8., do takrat pa uživajte predvsem hrano iz elementa ogenj, ki bo prečistila vaše telo.
Glede na zgoraj napisano je odveč pripomniti, da se vaš porojstni qi ne bo nič izboljšal, da o vašem zdravstvenem stanju niti ne govorim, če boste uživali predelano hrano, polno konzervansov in barvil. To je mrtva hrana, ki polni samo žepe prehrambene industrije, vas pa z energijo ne bo napolnila. Izkoristite relativno lahko dostopnost do nepredelanega sadja in zelenjave, ki jo imamo v Sloveniji in si priskrbite prave surovine za vaše jedi. V tujini je hrana, predelana na naravni način (biološko, integrirano) dvakrat do trikrat dražja od tiste v rastlinjakih, vendar je energijsko tudi za toliko bogatejša.
Kuhanje
Za kuhanje glede na pet elementov lahko vzamete katerikoli recept (ja, tudi od Jamie Oliverja). Nekateri si osnovna živila označijo z nalepkami (les – zelena, zemlja – rumena), da so pri kuhanju lažje kreativni. V zelo veliko knjigah pa boste našli tudi pravilo, da morate sestavine v jed dodajati glede na podporni ciklus petih elementov. Najprej olje (zemlja), potem čebulo (v surovem stanju je kovina, potem se spremeni v zemljo), sledi zelenjava (kovina), sol (voda), mogoče dodaste še malo limoninega soka (les), artičoke (ogenj) in zelene (zemlja). Če ste pozabili dodati piščančje meso (les), morate dodati še nekaj iz elementa kovine in vode, da zaključite krog. Naj vas pomirim, da je takšno zapleteno kuhanje zopet »izum« Zahodnjakov in da Kitajci vržejo v vok to, kar imajo. Nekateri moji kolegi, ki se s prehrano tudi poklicno ukvarjajo, pa pravijo, da je hrana, ki je pripravljena v pravem zaporedju, energijsko dosti boljša. Posebno energijsko vrednost pa ima živilo, ki smo ga dodati kot zadnjega. Poskusite!
Zaključek
Z mamo sva pravkar pojedli obilno porcijo regrata s krompirjem, česnom in bučnim oljem, ko sem ji omenila, da bom napisala članek o hrani in petih elementih. »Že vem, kateri so to: juha, pečenka, praženi krompir, solata in sladica!« Vedela sem, da se samo šali, saj se je pred dvema letoma odločila za korenito spremembo svojega jedilnika in velja med svojimi prijateljicami za pravega guruja zdravega prehranjevanja. Kako pa vi, katerih pet elementom je vaših?
Razpredelnica: Razporeditev živil glede na pet elementov
delovanje | Les simbolizira pomlad, zeleno in svetlomodro barvo, kisel okusvzpodbudno deluje na jetra in žolč, oči, mišice in vezno tkivo |
Ogenj simbolizira poletje, rdečo barvo, grenak okusvzpodbudno deluje na srce, tanko črevo, ožilje, jezik |
Zemlja simbolizira pozno poletje, rumeno in oranžno barvo, sladek okusvzpodbudno deluje na vranico, želodec in usta |
Kovina simbolizira jesen, belo in sivo barvo, pekoč/oster okusvzpodbudno deluje na pljuča, debelo črevo, kožo in lase |
Voda simbolizira zimo, črno in temnomodro barvo, slan okusvzpodbudno deluje na ledvice, mehur, ušesa in kosti |
vroče | – | ovčetina, jagnjetina, na žaru pečeno meso, kuhano vino, grenki likerji | janeževa semena in čaj, cimet | kajenski poper, čili, curry, muškatni orešček, klinčki, poper, janeževa zvezda, tabasko | – |
toplo | piščanec, zelena (nezrela) pira, kis, petršilj, češnjev sok | ajda, ovčji sir, kozji sir, pelin, kakav, mak, origano, mleta rdeča paprika, rožmarin, timijan, brin, kava, rdeče vino, žitna kava | amarant (žito), janež, kostanji, buče, sladki krompir, (pečena, kuhana) čebula, marelice, rozine, breskve, češnje, kumina, vanilija, kokosovo mleko, pinije, pistacije, orehi, medeno vino, likerji | oves, spomladanska čebula, por, hren, čebula (surova), divjačina, sir z modro plesnijo, riževo vino, bazilika, koper, ingver, kardamon, česen, kumina, luštrek, lovorjevi listi, majaron, drobnjak, gorčica | jegulja, ostriž, postrv, kozice, jastog, škampi, polenovka, losos, rarog, klapavica, sardele, tunina, vse dimljene vrste rib |
nevtralno | – | motovilec, brstični ohrovt | proso, koruza, fižol, grah, korenček, krompir, zelje, repa, dateljni, fige, slive, grozdje, teletina, govedina, maslo, sir, mleko, smetana, jajca, žafran, med, marcipan, sladkor, arašidi, lešniki, kokosov oreh, mandlji, sezam, pšenično pivo, grozdni sok | gos, puran | leča, bob, krapi, rdeča soja |
osvežujoče | pira, pšenica, kumarice za solato, kislo zelje, kalčki | rž, artičoke, belgijski radič, ledenka, endivija, glavnata solata, regrat, olive, rdeči radič, rdeča pesa, bezgove jagode, grenivke, kutine, žajbelj | ječmen, jajčevci, avokado, cvetača, brokoli, šampinjoni, kitajsko zelje, blitva, paprika, črni koren, zelena, šparglji, špinača, bučke, (sladka) jabolka, hruške, melone, papaje, tofu, sojino mleko, pehtran, sončnična semena, vsa jedilna olja, jabolčni sok, zelenjavni sokovi | riž, koleraba, redkvica, redkev, zajec | čičerka, rumena in črna soja |
hladno | (kisla) jabolka, jagode, ribez, robide, borovnice, pomaranče, višnje, kosmulje | pivo, zeleni in pravi čaj | kisle kumarice, banane, kaki, mango, lubenice | – | alge, ostrige, kaviar, sipa, sol, sojina omaka, mineralna voda |