Kurkumin – zdravilni oranžni prah z daljnega vzhoda

Prehrana | 27. 03. 2024

Kurkumin je aktivna substanca v začimbi kurkuma (lat. Curcuma longa), ki uspeva v Indiji, Indoneziji in na Kitajskem. V zadnjem času se v Evropi vse pogosteje uporablja kot začimba, že dolgo pa služi kot neškodljivo barvilo za živila in kozmetiko, v Aziji tudi za blago. Kurkumin je najbolj cenjen zaradi izjemnih protivnetnih lastnosti, zato se uporablja za zdravljenje kože, sklepov in jeter ter za preprečevanje rakavih obolenj.

Kurkumin – glavna učinkovina v azijski sveti začimbi kurkuma

Kurkuma zaradi svoje zdravilne moči in vsestranskosti slovi kot sveta začimba, ki jo uporabljajo v različne namene – nepogrešljiva je v tradicionalnih nepalskih in indijskih jedeh (npr. curry), služi kot barvilo za živila, prehranska dopolnila, kozmetiko in blago, v prvi vrsti pa je cenjeno zdravilo tradicionalne azijske medicine (npr. ajurvedske medicine). Arheologi so ugotovili, da prebivalci Azije kurkumo uporabljajo že več kot 4500 let.
Kurkuma je bližnja sorodnica ingverja, še ene izredno zdravilne zeli, ki prav tako vsebuje določen delež spojine kurkumin.
Iz posušene in zmlete korenike kurkume nastane prah intenzivno rumeno-oranžne barve. V nekaterih trgovinah je mogoče najti tudi celo koreniko kurkume, ki po videzu spominja na koreniko ingverja. Uživamo jo lahko svežo (naribano). Okus kurkume je rahlo pekoč, mehak in trpek. Ob segrevanju na olju postane aroma kurkume še bolj intenzivna. Spominja na ingver, pomaranče in poper. Slednjega pogosto dodajajo k prehranskim dopolnilom s kurkuminom in s tem izboljšajo njegovo slabo absorpcijo skozi črevesne stene. Spojina v popru, ki poveča absorpcijo kurkumina, se imenuje piperin. V kurkumi se nahaja približno 5% glavne zdravilne učinkovine z imenom kurkumin, ki prihaja iz skupine flavonoidov. V njej se nahajajo tudi druge zdravilne učinkovine, kot je npr. turmeron, ki spodbuja obnovo možganskih celic in povezav med njimi ter na ta način preprečuje različne degenerativne bolezni možganov (Alzheimerjeva in Parkinsonova bolezen, možganska kap). V kurkumi najdemo poleg tega še mucin. Nastajanje te snovi v telesu sicer spodbuja želodčna stena, da se zaščiti pred prebavnimi sokovi. Če bomo toplo vodo zmešali z žličko soli in žličko kurkume, bomo uspešno ublažili težave s kislino v želodcu (npr. zgaga). Spojino kurkumin so prvič kemijsko izolirali že davnega leta 1815, vendar je bilo potrebnih še več kot sto let, da so znanstveniki v celoti razbrali njeno kemijsko strukturo. Z intenzivnim raziskovanjem v 20. stoletju so znanstveniki odkrili mnoge zdravilne lastnosti kurkumina za človeško telo.

Zdravilne lastnosti kurkumina

  • Deluje protivnetno: na mehur, dlesni, sklepe (npr. osteoartritis kolena), oči, kožo (dermatitis in luskavica)… Pri tem mora biti odmerek kurkumina dovolj velik (400-600 mg 3x dnevno).
  • Za lepšo kožo: kurkumina pasta se v Indiji uporablja pri poročnih obredih, saj naj bi pozitivno učinkovala na zdravje in s tem videz kože.
  • Lajša bolečine (npr. pri artritisu).
  • Ima močen antioksidativen učinek.
  • Regulira krvni sladkor.
  • Lajša alergije.
  • Zmanjšuje tveganje za srčni napad.
  • Učinkovito zdravi virusni hepatitis, saj se kurkumin ponaša s protivirusnim in protibakterijskim delovanjem.
  • Podpira pravilno delovanje jeter, žolčnika in prebavnih organov: na jetra deluje razstrupljevalno, spodbuja nastajanje prebavnih sokov, zdravi kolitis, Crohnovo bolezen in sindrom razdražljivega črevesja.
  • Pomaga v boju proti depresiji.
  • Upočasnjuje simptome Alzheimerjeve in Parkinsonove bolezni: preprečuje smrt možganskih celic in spodbuja nastajanje novih.
  • Upočasnjuje razvoj multiple skleroze.
  • Deluje protirakavo: zavira rast tumorjev in s tem širjenje rakavih obolenj. Še posebej učinkovito deluje na rak dojke, prostate, želodca, dvanajsternika in jeter.
  • Preprečuje nabiranje maščobnega tkiva: s svojim delovanjem izboljšuje presnovo maščob.

Priporočen dnevni odmerek

Za doseganje pozitivnih učinkov pri zgoraj omenjenih težavah bi bilo potrebno zaužiti zelo velike količine kurkume z žličko (4 – 5 g), kar pa bi razdražilo prebavila in povzročilo drisko. Priporočljivo je, da kurkumin uživamo v obliki visoko koncentriranih prehranskih dopolnil, ki vsebujejo okoli 400 – 600 mg kurkumina. Eno takšnih je kurkumin v obliki kurkumin-fosfolipid-kompleksa z dodanimi vitamini. Kurkumin v patentiranem fosfolipidnem kompleksu se absorbira kar 29-krat bolje od običajnega kurkumina. Kurkumin lahko v manjših količinah zaužijemo z dodajanjem kurkume kot začimbe. Absorpcija bo občutno boljša, če kurkumin zaužijemo skupaj z maščobo, saj je ta topen v maščobi. Zelo okusen je napitek iz medu, vode, limone in manjše količine kurkume, ki je hkrati pravi balzam za imunski sistem. Z rednim uživanjem bomo telo odlično pripravili na zimsko sezono prehladov in drugih obolenj.

Predoziranje kurkumina

Uživanje kurkumina le zelo redko povzroča nezaželene stranske učinke. Uživanje večjih količin kurkumina se ne priporoča nosečnicam in ljudem z ledvičnimi kamni, saj se v kurkumi skriva precejšnja količina oksalatov. Ti se vežejo na kalcij in skupaj z njim tvorijo kristale kalcijevega oksalata oz. sečne kamne.

ŠE VEČ KORISTNIH NASVETOV

Nazaj na seznam člankov
  • Tiha vnetja so skrita nevarnost v telesu
    Bolezni / 07. 11. 2020

    Tiha ali prikrita vnetja v telesu so tista, ki ne »bolijo« in na prvi pogled ne povzročajo težav. Žal temu ni tako! Hude kronične bolezni, kot so Alzheimerjeva bolezen, srčno-žilne bolezni, arterioskleroza, artritis, vnetje črevesja in sladkorna bolezen imajo svoj izvor skoraj vedno v tihem vnetju, ki je več let ostalo neopaženo.

    PREBERITE VEČ
  • Rožni koren ali rhodiola rosea – naravni antidepresiv
    Prehrana / 20. 10. 2017

    Rožni koren (lat. Rhodiola rosea) je rastlina iz družine tolstičevk, ki raste v hladnejših območjih sveta, najraje v Sibiriji. Ljudje cenimo rožni koren predvsem zato, ker pomaga telesu pri obrambi pred stresom. Poleg tega učinkovito odpravlja depresivno razpoloženje, tesnobo, kronično utrujenost ter povečuje psihično in fizično moč.

    PREBERITE VEČ

E-REVIJA AVITA

Brezplačni nasveti, dvakrat mesečno, o zdravem načinu življenja in akcijskih ponudbah.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.