Vitamin D3 zavira razvoj sladkorne bolezni
Povsem sveža študija, izvedena julija 2019, je pokazala, da jemanje relativno visokih odmerkov vitamina D3 tako ugodno vpliva na presnovo sladkorja v telesu, da lahko celo zavre napredovanje že obstoječe sladkorne bolezni. Učinek je še posebej opazen pri pacientih v začetnih stadijih bolezni.
Pomanjkanje vitamina D kot dejavnik za pojav sladkorne bolezni
Sladkorna bolezen tipa 2 je na prava epidemija sodobnega časa. Če je ne prepoznamo dovolj zgodaj, se po tihem odvija v telesu, kjer povzroča poškodbe živčevja, odpoved jeter in celo slepoto.
Trije poglavitni dejavniki za pojav bolezni so debelost, dednost in nezdrav življenjski slog, ob tem pa velja dodatno omeniti pomanjkanje vitamina D v telesu, ki naj bi po nekaterih raziskavah imelo še pomembnejši vpliv.
Študije, narejene v Španiji in Braziliji, so pokazale, da lahko zadostna količina vitamina D varuje ljudi s preveliko telesno težo pred pojavom sladkorne bolezni. Ljudje z normalno telesno težo in pomanjkanjem vitamina D pa so sladkorni bolezni tipa 2 zelo izpostavljeni. Ko je v telesu dovolj vitamina D, se poveča absorpcija kalcija, ki je pomemben regulator glukoze v krvi. Ker vitamin D uravnava odziv imunskega sistema, najverjetneje igra pomembno vlogo tudi pri preprečevanju drugih avtoimunskih bolezni, kakršne so multipla skleroza, revmatoidni artritis, kronična vnetna črevesna bolezen, vnetje ščitnice, itd.
Zakaj pretekle študije niso pokazale pozitivnega učinka vitamina D za preprečevanje sladkorne bolezni?
V vseh dosedanjih študijah se je pacientom predpisovalo zelo nizke odmerke, ki niso bili prilagojeni individualnim potrebam posameznega bolnika. Običajen priporočen dnevni odmerek znaša največ 800 do 1000 IE (mednarodnih enot) oz. 100 mikrogramov vitamina D.
V zadnji študiji pa so bili odmerki znatno višji (5000 IE), poleg tega pa so opazovali predvsem bolnike v zgodnjih stadijih sladkorne bolezni (v preteklih zgolj bolnike z že popolnoma razvito sladkorno boleznijo). Pri 46% udeležencev je pred začetkom študije imelo premalo vitamina D. Jemanje visokih odmerkov se je izkazalo za učinkovito, saj je pripomoglo k boljši presnovi glukoze in izboljšanem delovanju trebušne slinavke.
Vitamin D3 v prehranskih dopolnilih izboljša delovanje inzulina (občutljivost na inzulin) in beta celic v trebušni slinavki, v katerih inzulin nastaja. V placebo skupini izboljšanje ni bilo opazno. Žal študija ni trajala dovolj dolgo, da bi ugotovili, ali je potrebno jemati visoke odmerke vitamina D3 dlje časa, da bi ohranili ugoden učinek na delovanje trebušne slinavke.
Poleg tega se poraja vprašanje, ali je dolgotrajno jemanje visokih odmerkov vitamina D3 varno in zdravo za telo. Vrednosti vitamina D med terapijo redno merimo in individualno prilagajamo. To pomeni, da morda jemanje prehranskih dopolnil v poletnem času sploh ne bo potrebno, saj sončni žarki poskrbijo za zadostno količino vitamina D. Najboljši naravni viri vitamina D so ribje olje, ribe, jajca in mlečni izdelki. Med jesenjo in pomladjo za zadostno biosintezo vitamina D v koži zadostuje 15-minutna izpostavljenost sončnim žarkom.